Wandlitz popáté

07.11.2010 - 00:00
Na v pořadí už pátý výměnný pobyt do naší partnerské školy v německém Wandlitz u Berlína jsme vyjeli 31.10. 2010 z různých koutů České republiky. Všichni jsme se sešli na pardubickém nádraží, abychom společně vyrazili vstříc dobrodružství. Cesta byla dlouhá, ale i napínavá – někteří z nás málem zapomněli vystoupit na Hauptbahnhof Berlin, někteří stále ztráceli své jízdenky :).
Mnozí se velmi obávali prvního setkání s našimi německými přáteli, ale všechno dopadlo výborně.
Přivítala nás paní Christiane Tank, která akci na německé straně zajišťuje. Nejprve jsme jeli do nového sídla školy ve městě Bernau. Je to krásná budova ve stylu Bauhaus, chráněná památka. Velmi se nám líbilo vybavení tříd, především specializované učebny pro praktickou výuku (Pflegekabinett). Byli jsme i na hospitacích ve vyučování, viděli jsme hodiny angličtiny, němčiny, přípravu praktického projektu z oblasti tělesné výchovy a odborné předměty. Shodli jsme se na tom, že v Německu je kladen větší důraz na praxi než u nás. Byl to moc fajn den.
Následoval výlet do Berlína, kde někteří kromě Reichstagsgebäude, Alexanderplatz a Fernsehturm absolvovali i vyhlídkovou cestu na speciálním šestikole. Ovšem ohlas měly jak památky, tak i obchodyJ. Ti, kteří měli Berlína ještě málo, vyrazili další den po odpoledním programu do německého hlavního města ještě znovu. Byla jsem mezi nimi, navštívili jsme úžasnou televizní věž. Cestou zpátky jsme nastoupili málem do U-Bahn místo S-Bahn. Bylo to dobrodružství, ale dopadlo OK. Překvapením bylo, kolik Čechů jsme během našich cest metrem potkali.
Celý týden jsme bydleli v mládežnické ubytovně Jugendherberge ve Wandlitz. S německými studenty jsme navázali přátelské vztahy na pokoji č. 102. Trochu se nám to protáhlo, ale nemělo to chybu:).
Od středy jsme pracovali všichni společně na našem projektu „Wir gehen gemeinsam mit Kindern der Kindertagesstätte Pustenblume und dem Maulwurf Krtek auf Schatzsuche“. Cílem bylo sestavit a naplánovat projekt hledání pokladu pro děti z místní mateřské školky. Všechny úkoly jsme zarámovali příběhem o krtečkovi (Maulwurf).  Byly to pro nás i horké chvilky, museli jsme pracovat ve smíšených česko-německých skupinkách a vzájemně komunikovat a domlouvat se. Dalo nám to ale hodně zkušeností.
Velmi se nám líbila mateřská škola Pustenblume. Je moc hezky vybavená a zároveň dobře zabezpečená. V pátek dopoledne jsme tedy po skupinách šli s dětmi hledat poklad. Měli jsme na sobě i dobové kostýmy, byl to velký zážitek. Myslíme si, že společný projekt dopadl mnohem lépe, než jsme očekávali :))! Dětem se akce velmi líbila. Sympatická paní ředitelka mateřské školy, paní Wollenberg, nám ochotně vysvětlovala i odborné záležitosti týkající se předškolní pedagogiky.
Musíme závěrem zmínit i dobré jídlo a zajímavý doprovodný program. Na bowlingu jsme si zatancovali a při hříšném tanci nechyběla ani „zvedačka“.
Když to celkově shrneme, byl to super týden, děkujeme za něj. Těšíme se už na příjezd našich přátel k nám!
Adéla Křivánková, V2.B, s příspěvkem ostatních účastníků