Pěvecký sbor KOS

 • NÁPADOVNÍK pro hudební výchovu

  14.12.2020 - 09:35

  Nápadovník pro hudební výchovu je veřejným prostorem pro zajímavé hudební inspirace, nápady, tipy a zkušenosti, ale i místo pro aktuální informace, otevřené diskuze a podnětné reflexe. Vznikl z potřeby a iniciativy hudebních pedagogů sdílet náměty využitelné v praxi v rámci distanční výuky i...

 • Sbor KOS vyslancem české kultury v Japonsku

  29.10.2018 - 10:43
  Sbor KOS vyslancem české kultury v Japonsku

  V polovině tohoto měsíce (12. – 23. listopadu 2018) vstoupí nožky litomyšlských KOSáků na půdu Země vycházejícího slunce. Tak zní totiž doslovný překlad slova Japonsko.

  Původním areálem KOSa litomyšlského...

 • Úspěch KOSáků – sólistů a komorního sboru KOKOS na pěvecké soutěži Novopacký slavíček

  04.04.2018 - 15:27
  Úspěch KOSáků – sólistů a komorního sboru KOKOS na pěvecké soutěži Novopacký slavíček

  Ve středu 4. 4. 2018 se uskutečnil 23. ročník pěvecké soutěže Novopacký slavíček, jejímž pořadatelem je Gymnázium a SPgŠ Nová Paka. Účastníky toho tradičního pěveckého klání tvoří žáci...

 • Smíšený sbor KOS z Litomyšle letěl již potřetí za oceán

  15.01.2018 - 14:15

  Již potřetí během své existence se Smíšený pěvecký sbor KOS Pedagogické školy Litomyšl vydal za velkou louži. V roce 2008 to bylo do Calgary, roku 2016 přední mládežnické těleso absolvovalo úspěšnou cestu po čtyřech státech USA. Ke konci minulého roku se pak americké turné...

 • Vánoční koncert sboru KOS

  22.12.2017 - 20:00

  Ve středu 20. prosince se v Piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže uskutečnil Vánoční koncert Smíšeného pěveckého sboru KOS Pedagogické školy Litomyšl. Repertoár, který si mladí zpěváci pro své příznivce připravili, zazněl i v rámci vánočních koncertů během zahraničního turné...

 • KOS opět na festivalu studentských souborů FESTA ACADEMICA

  28.11.2017 - 13:26

  Stejně jako v letech předchozích, i letošní listopadové dny (16., 17.11) se Smíšený sbor KOS Pedagogické školy Litomyšl zúčastnil festivalu studentských pěveckých sborů Festa academica, jehož pořadatelem byla Unie českých pěveckých sborů . Festival je od roku 2009 významnou...

 • Smíšený pěvecký sbor KOS míří potřetí za oceán

  25.10.2017 - 19:02
  Smíšený pěvecký sbor KOS míří potřetí za oceán

  Litomyšl – Již potřetí během své existence se v těchto dnech chystá Smíšený pěvecký sbor KOS Pedagogické školy Litomyšl za „Velkou louži.“ Zpěváci absolvují turné na pozvání organizace Czech Symphony Project, a to ve dnech 29. 11...

 • Smíšený pěvecký sbor KOS v květnovém čísle Lilie

  11.05.2016 - 11:21

  ...

 • Smíšený pěvecký sbor KOS VOŠP a SPgŠ Litomyšl

  03.01.2013 - 00:00

  Smíšený pěvecký sbor KOS Pedagogické školy Litomyšl

  Smíšený pěvecký sbor KOS pracuje při Vyšší odborné škole pedagogické a Střední pedagogické škole Litomyšl. Ve své činnosti navazuje na více než šedesátiletou tradici existence pěveckého sboru na této škole. Jako každý školní sbor každoročně pozměňuje obsazení členů. V předchozích letech působil jako dívčí, od roku 2002, kdy sbor převzal Milan Motl, je sborem smíšeným.

  KOS se úspěšně prezentuje na festivalech a sborových soutěžích u nás i v zahraničí, kde se tradičně umisťuje na předních místech. Vedle celé řady diplomů za zlaté pásmo, titulů absolutního vítěze má KOS na svém kontě také několik zvláštních cen poroty. Sbor koncertoval v mnoha zemích Evropy. V roce 2008 absolvoval koncertní cestu do Kanady, 2016 koncertní turné po čtyřech státech USA.

  Mezi poslední úspěchy KOSu patří cena Grand Prix Mezinárodního festivalu Letohrad pro Milana Motla a sboru KOS za nejlepší hudební výkon (2012), Pardubický kraj ocenil sbor titulem Mladý talent za dlouhodobé vynikající výsledky v oboru (2013). Na Mezinárodním festivalu Young Prague (2013) si KOS vyzpíval zlaté pásmo a stal se vítězem kategorie smíšených sborů. Vedle toho získal dvě zvláštní ceny poroty (za vynikající provedení povinné skladby, vynikající provedení lidové skladby). Zlaté pásmo získal také na Mezinárodním sborovém festivalu v Budapešti (2015).

  Za téměř patnáctileté působení tělesa ve smíšené sestavě má KOS na svém kontě sedm CD. Dvojalbum Gufo, na kterém se prezentuje i komorní sbor KOKOS, obsahuje mimo jiné premiéry současných českých autorů (Luboš Hána, Jiří Teml, Jan Vičar). Na posledním DvojCD s názvem Mozaika vzpomínek je ve světové premiéře natočena Missa festiva současného amerického skladatele Johna Leavitta. Tato slavnostní mše je považovaná za jedno z nejvýznamnějších sborových děl naší doby.

  KOS se podílí na nejrůznějších vokálně - instrumentálních projektech: dětská opera Budulínek (Robert Mimra), muzikál Jesus Christ Superstar (Anderw Lloyd Webber), rockové oratorium Eversmiling Liberty (Jens Johansen, Erling Kullberg), Celebration Jazz Mass (Karel Růžička), opera-belet Pygmalion (Jean Philippe Rameau) a další cyklická díla z oblasti artificiální hudby.

  Kosáci často spolupracují s dalšími hudebními tělesy: amatérskými i profesionálními (sbory, orchestry, soubory, kapely). Naposledy to byla špičková mládežnická tělesa z Japonska.

  V letech 2010, 2013 a 2015 sbor vystupoval vedle profesionálních těles na Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl. Mezi další významné události KOSu patří například koncert v pařížské Invalidovně pod záštitou české velvyslankyně (2011), vánoční koncert pro UNICEF ve Valdštejnském paláci Parlamentu České republiky v Praze (2013), Mezinárodní hudební festival Mladá Praha (2014, 2016), vystoupení na velvyslanectví ČR ve Vídni (2016), na univerzitách v Kanadě (2008) a USA (2016).

  Kosáci dosahují velmi dobrých výsledků i jako sóloví zpěváci a instrumentalisté. Někteří z nich pokračují ve studiu hudby na konzervatořích a vysokých školách. Na základě těchto úspěchů bychom Pedagogickou školu Litomyšl mohli označit za líheň mladých talentů.

  Uměleckým vedoucím a sbormistrem KOSu je Milan Motl. Při vedení sboru spolupracuje se svými asistenty Danielou Krčmářovou, Markétou Andělovou a Ondřejem Kleinerem. Na klavír doprovází Marie Jovbaková.

  Více informací naleznete na webu sboru: www.sborkos.cz

  Kontakt:
  Mgr. Milan Motl
  email: sborkos [at] seznam.cz