Poema 2016

 • Na křídlech Pegasa aneb Svátek krásného slova na pedagogické škole

  12.11.2016 - 10:05
  Poema 2016 - logo

  2. listopadu byly dušičky. Kromě toho však do Litomyšle po 18 letech zavítala „Poema“ – národní přehlídka přednesu, čtení a improvizovaného vyprávění (studentů středních pedagogických škol). Poema už půl století putuje po pedagogických školách ČR; letošní, litomyšlský ročník byl přesně 49. v pořadí.

  Pedagogická poema – to je třídenní setkání lidí, kteří mají rádi krásu mluveného slova, zajímavé a smysluplné texty a jejich předávání. Takových lidí se přitom na litomyšlské přehlídce sešlo velké množství. Jak v řadách soutěžících středoškoláků (jichž bylo přes 60), pedagogů a odborných lektorů, tak především také v publiku. To bylo velmi barevné a různorodé, stejně tak, jako byl barevný a různorodý program Poemy.

  Slavnostní zahájení, na nějž si našlo cestu mnoho vzácných hostů v čele s radním pro školství Pardubického kraje Bohumilem Bernáškem a starostou města Litomyšle Radomilem Kašparem, vyvrcholilo divadelním představením Soumrak světů z autorské dílny Matěje Karla Šefrny.

  Druhý den na účastníky-žáky i účastníky-učitele čekaly literární a dramatické workshopy, vedené celkem 9 renomovanými lektory profesionály. Večer se pak v prostorách zámecké jízdárny představil známý český písničkář, spisovatel a filmař Vladimír Merta.

  Vlastní soutěžní přehlídka směřovala ke dvěma různým věkovým skupinám. Interpretační a improvizační umění soutěžících mohly ve Smetanově domě ocenit nejprve děti z mateřských škol, posléze též středoškolští studenti – vrstevníci a kamarádi soutěžících žáků.

  Slavnostní zakončení, jemuž byl přítomen mj. senátor Parlamentu ČR Radko Martínek, nabídlo drobnou ochutnávku toho, co všechno soutěžící umí, dále proběhlo nezbytné vyhlášení výsledků a zároveň malý koncert KOSu, smíšeného pěveckého sboru a chlouby pedagogické školy v Litomyšli.

  Pomyslnou tečku za příběhem letošní Poemy udělali kluci z kapely WxP, kteří na Domově mládeže VOŠP a SPgŠ zahráli účastníkům „na dobrou noc“. A pak už Pegas, symbol básnické fantazie i letošní přehlídky, roztáhl svá křídla a vznesl se do výše. Září mezi hvězdami noční oblohy a čeká, až ho k sobě zase někdo přivábí. Můžete to být třeba Vy! Může ale být, že si Pegas počká… a zjeví se až příští rok na Pedagogické poemě 2017 v severočeském Mostě.

  Vyšší odborná škola pedagogická a Střední pedagogická škola Litomyšl děkuje účastníkům, lektorům a všem, kteří se podíleli na úspěšné realizaci Poemy. Za přispění a podporu bychom rádi poděkovali městu Litomyšl, Pardubickému kraji, Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a dalším sponzorům.

  J. Vávra

  Fotogalerie z jednotlivých dní.

  Všechny fotky jsou volně ke stažení ze Zonerama.

  Videozáznam ze slavnostního vyhlášení výsledků

 • POEMA - semináře pro učitele

  12.10.2016 - 10:21
 • POEMA 2016 - Program

  12.10.2016 - 10:19

  Milí účastníci Poemy, milí kolegové,

  v sobotu 5. listopadu 2016 byl oficiálně ukončen 49. ročník PEDAGOGICKÉ POEMY.

  Děkujeme všem účastníkům za velmi pěkná vystoupení, všem učitelům za vzornou

  přípravu žáků a všem lektorům za vynikají a podnětné semináře a náměty....

 • Přihláška na Poemu 2016

  03.10.2016 - 20:11
 • Poema 2016

  23.09.2016 - 15:26