Praxe studentů VOŠP v Anglii

06.05.2016 - 11:55

Praxe studentů VOŠP v programu Erasmus+ 
Mobilita žáků v odborném vzdělávání a přípravě
Velká Británie, Portsmouth, duben 2016

V dubnu letošního roku se uskutečnila praxe deseti studentů Vyšší odborné školy pedagogické v anglickém městě Portsmouth. Do programu Erasmus+ bylo vybráno 9 studentek a 1 student z druhých ročníků VOŠP. Souvislá pedagogická praxe proběhla v různých předškolních zařízeních, státních i soukromých. 
Kromě vlastní pedagogické práce s dětmi se Projekt zaměřil především na tato témata: 

  • seznámit se s provozem mateřských škol (nursery school) ve Velké Británii
  • zhodnotit rozdíly mezi českým a britským systémem předškolní výchovy, přístupu k hendikepovaným dětem
  • schopnost analyzovat a objektivně hodnotit vlastní práci
  • řešit problémy dětí ve spolupráci s učiteli a rodiči
  • sledovat integrace menšin do většinové společnosti 
  • pozorovat jazykový rozvoj dětí (se zvláštním zaměřením na děti ze smíšených manželství, děti imigrantů)   
  • využívat aktuálních společenských situací a událostí při práci s dětmi
  • reprezentovat naši školu a českou kulturu v zahraničí

Studenti prožili 3 týdny v hostitelských rodinách, což výrazně přispělo k jejich zdokonalení v angličtině. O víkendech měli také možnost prohlédnout si památky města a okolí, udělat si výlet do Londýna. 

Poslední den pobytu studenti obdrželi Certifikát o úspěšném absolvování praxe, Europass Mobility a potvrzenou Jednotku výsledků učení ECVET.

Mgr. Marie Fryaufová, koordinátor projektu

Praxe v mateřské škole v Anglii

Společná cesta deseti studentů začala na letišti v Praze. Pro mnohé z nás to měl být první let. Všichni jsme ho zvládli a po dvou hodinách letu jsme přistáli na letišti Gatwick u Londýna Poté jsme pokračovali autobusem na jih do Portsmouth, které se mělo stát na tři týdny naším novým domovem. Půlmilionové město se nám zpočátku moc nelíbilo, ale za tři týdny jsme si je všichni zamilovali. Po příjezdu Portsmouth jsme se rozdělili do předem domluvených skupinek a jeli do našich nových domovů.

Dostala jsem se společně se svými dvěma kamarádkami do skvělé rodiny. Přátelský a vstřícný přístup, úžasné jídlo a výborná komunikace s nimi nás provázela celé tři týdny. Chvíli nám trvalo, než jsme si zvykly na rychlejší tempo řeči a přízvuk, ale po pár dnech jsme si s domácími dobře popovídaly a domluvily se, na čem bylo třeba.

Na praxi v mateřské škole jsem jezdila městskou dopravou, bylo to asi 45 minut od svého bydliště. Pracovní den mně začínal v 9:00 hodin a končil v 16:00. První týden jsem strávila s těmi nejmenšími ve věku 8 měsíců až 1,5 roku. Učitelky si se mnou dost povídaly a dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací. V této skupině se nedala příliš vytvářet řízená činnost, protože děti byly opravdu moc malé. Většinou jsme si hráli s různými hračkami, například s kostkami, auty, a četli jsme knihy.

Druhý týden jsem byla u nejstarších, u předškoláků. Protože jich tam bylo mnohem více, tak na povídání s učitelkami nezbylo moc času. Mými hlavními společníky na konverzaci byly děti. Zde už byla možnost vypracovat řízené činnosti v oblasti výtvarné či hudební výchovy. Vybrala jsem si výtvarnou činnost, o které jsem si myslela, že je jednoduchá. Děti sice nesplnily zcela úkol tak, jak jsem si představovala, ale použily vlastní fantazii.

Další týden utekl a já jsem se přesunula do prostředního oddělení. Věk dětí zde byl 1,5 až 3 roky. Bylo tam hodně šikovných dětí, některé uměly počítat a poznávání barev jim také nedělalo problémy. Tady jsem měla možnost procvičit si anglický jazyk jak s učitelkami, tak s dětmi.
Co bylo dost rozdílné, bylo britské stravování. Angličané jsou zvyklí na menší oběd a velkou večeři. Podle toho také vypadaly obědy dětí. V našich školách se většinou vaří, nebo se jídla dováží a všechny děti mají společné jídlo. V této školce měly děti jídlo přinesené z domu. Byly to většinou tousty, občas ovoce, zelenina. Hlavně ale brambůrky, křupky, sušenky a čokolády. Byla jsem dost překvapená a jsem upřímně ráda za jídlo ve školkách, které máme u nás v České republice.

Tři týdny utekly jako voda a přišel poslední den. Všichni jsme se rozloučili, děti nám zazpívaly písničky, dostali jsme přáníčka a s úsměvem na rtech jsme opouštěli školku.

O víkendech jsme prošli město, pobřeží, zajeli si do Londýna, prohlédli jsme si památky a udělali spoustu fotek.

Nadešel čas vrátit se domů. Všichni natěšení na domov, ale plni nových zážitků, jsme se sešli ve společnosti IBD Partnership, která nám zajišťovala pracovní místa v Portsmouth. Ředitel IBD nám předal certifikáty o úspěšném vykonání praxe a s přáním šťastného návratu domů jsme odcházeli na poslední noc do našich dočasných domovů. V sobotu odpoledne jsme opouštěli město a myslím si, že některým z nás ukápla i nějaká ta slza.

Na závěr bych chtěla říci, že jsem velice ráda za možnost praxe v zahraničí v programu Erasmus+, kterou jsem dostala. Za zážitky, zkušenosti, skvělou partu lidí a místo, kam se mohu kdykoliv vrátit, protože mě tam opět přivítají s otevřenou náručí. Přála bych každému z vás, abyste mohli něco takového alespoň jednou v životě zažít.

Šárka Dohnalová, studentka W2.BX

Přílohy: