Návštěva německých studentů v Litomyšli

18.11.2009 - 00:00

Hospitace v MŠ Lidická

Ve dnech 8. - 14. 11. 2009 jsme v Litomyšli letos již počtvrté přivítali v rámci výměnného pobytu dvacetičlennou delegaci z partnerské školy ve Wandlitz, malého německého městečka ležícího nedaleko Berlína, která svým pedagogickým zaměřením odpovídá naší škole.
Úterní dopoledne bylo věnováno hospitaci v litomyšlských mateřských školkách. S kamarádkou jsme se ujaly šestičlenné skupiny německých studentů a společně s nimi se vydaly prohlédnout si MŠ Lidická. Přivítala nás jedna z učitelek a podala nám základní informace týkající se provozu zařízení. Následovala krátká prohlídka.
Poté jsme byli zavedeni do oddělení nejstarších dětí, které právě vyráběly z keramiky stojánky na tužky. Němci shlédli vybavení třídy. Mnohé hračky chtěli sami vyzkoušet, čímž si malé kamarády rychle získali. Rozdílná řeč nepředstavovala žádnou překážku.
Zavítali jsme ještě do jedné skupiny, kde probíhal obvyklý dopolední program. Děti poznávaly, komu a pro jakou příležitost jsou určeny různé kusy oblečení. Německým kolegům se činnost velmi líbila. Ocenili zejména propojení různých oblastí předškolní výchovy. S paní učitelkou jsme diskutovali o rozdílech mezi mateřskými školami v obou zemích. Naše hosty udivily zejména nízké měsíční poplatky, zároveň však byli doslova šokováni rozdílností platového ohodnocení u nás a v Německu.
Nečekaný úspěch sklidila fazolová pomazánka, kterou měly děti ke svačině. Našim zahraničním přátelům zachutnala natolik, že si v kuchyni vyžádali recept.
Myslím, že dopoledne strávené v MŠ se německým studentům velmi líbilo a poskytlo jim mnoho inspirace pro praxi. Ostatně i pro nás dvě doprovázející studentky byla hospitace velkým zážitkem. Vedle pedagogických postřehů jsme si totiž odnesly i obrovské množství překladatelských zkušeností.
 
Kateřina Boháčová, S4.C
VOŠP a SPgŠ Litomyšl