Druhý měsíc v partnerské škole ve Vídni

26.02.2020 - 16:48

Hallo,

V budově školy se nachází mateřská škola + základní škola do 4 té třídy. Školka je rozdělena do tříd, kde je jedna třída medvídků pro děti od 2 do 3 let. Poté je zde jedna třída včeliček kde se mluví maďarsko-německy a zbytek tříd je česko-německá. Školka je otevřená od půl 8 do 5. V 9 hodin je svačina a od pul 10 do 10 je komunitní kruh, kde děti převážně zpívají písničky, čte se z knihy nebo se hrají hry. Poté se jde ven a od půl 12 je oběd. Ve škole je školní jídelna, ale jídlo se zde nevaří, ale dováží a zde se jen ohřívá.

Do školky chodíme od 9 do 12 hodin. Já jsem ve třídě Veverek. Do třídy chodí 17 dětí od 2 do 6 let. Ve třídě jsou děti, které převážně mluví česky či slovensky nebo německy. Na děti, které mluví německy, tak rodiče chtějí, aby se na něm mluvilo pouze česky (i když jeden z rodičů je Čech a mluví na dítě pouze česky tak dítě nechce touto řečí mluvit) a pak je to obráceně, že na česky mluvící dítě se mluví pouze německy. 

V každé třídě je jedna učitelka a jedna asistentka. Ke školce také patří zahrada. Ta je super, děti sem velice rády chodí. Na zahradě je trampolína, průlezka se skluzavkou, houpačky, veliké pískoviště a hřiště na fotbal. Ovšem děti mají nejraději odrážedla, traktor a všelijaká vozítka.

Moje práce ve družině začíná ve 12 a končí v 15 hodin. Ve 12 hodin s družinářkou Lenkou vyzvedneme třídu 1.A  a jdeme s nimi na oběd. Po obědě mají děti 20 minut čas, než jim začne Lernzeit. To je čas kdy se děti doučují buď v němčině, češtině, slovenštině nebo matematice. I zde jsou děti, které začaly do školy chodit až zde a tak neumí německy nebo naopak. I zde jsou děti, jejichž rodiče umí česky, ale děti tímto jazykem nechtějí mluvit. Po Lernzeit chodí děti na nejrůznější kroužky jako je angličtina, kytara, zpěv, flétna, fotbal, náboženství, taneční nebo divadelní kroužky. Ti, kteří zrovna nemají kroužek, jdou do družiny nebo jdou domů.

Jinak jak ve školce, tak ve škole je fajn kolektiv učitelů, kteří jsou na nás milí a vlídní. Je to tu super.

S Luckou bydlíme v blízkosti Prátru, tak máme spojení do školy dobré. Tramvaj nám jezdí cca každých 5 až 10 minut a cesta trvá 15- 20 minut. Bydlení je hezké a myslím si, že s Luckou vycházíme dobře. 

Zasílám pár fotografii, jak se nám tu vede. 

Posílám hezký pozdrav do Čech

Tschüß Zdeňka