Výročí 110 let

  • Od založení pedagogického vzdělávání v Litomyšli uplynulo 110 let - Slavili malí i velcí, absolventi i současní studenti

    16.10.2015 - 16:22

    Pedagogická škola slavila. Oslava to byla velkolepá a důstojná, jak se na stodesátnici sluší. Samotný Apollon vyjel svým zlatým vozem na oblohu, aby se podíval na to lidské hemžení, milosrdně vyslal k zemi sluneční paprsky a zařadil se tak k mnohým gratulantům. Učitelé, žáci, studenti i litomyšlská veřejnost si totiž první říjnový pátek připomněli 110. výročí založení pedagogického vzdělávání ve Smetanově rodišti.

    V bohatém programu bylo co vybírat. Nejenom k vidění byly didaktické pomůcky a hračky, zájemci si mohli prohlédnout výstavu výtvarných prací žáků, v Galerii na půdě byla otevřena výstava, která originálním pojetím pohyblivými tančícími postavami vyjadřovala množství absolventů, kteří vzešli z této alma mater.  Mezi gratulanty nechyběl ani hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, náměstkyně hejtmana zodpovědná za školství, kulturu a památkovou péči Jana Pernicová či starosta Litomyšle Radomil Kašpar. Program byl bohatý a velký prostor v něm byl věnován těm nejmenším, dětem z mateřských škol a školních družin.

    V Klášterních zahradách pro ně byla připravena řada sportovních disciplín, které malí sportovci plnili s velkým nasazením. Za nejlepší výkony v běhu na dvacet metrů, ve skoku přes rozbouřenou řeku či v hodu míčkem je pak čekala medailová ocenění. V Klenutém sále litomyšlského zámku se zase odehrávalo pohádkové představení O rozmařilé hraběnce, které bylo určeno nejenom pro děti z mateřských škol, ale také pro 1. a 2. třídy škol základních. „Dopolední představení se uskutečnilo celkem třikrát, bylo plné písniček s živou hudbou a zpěváky, dějových překvapení a zvratů,“ konstatuje vyučující dramatické výchovy v pedagogické škole Kristýna Dušková, která pohádku se studenty Vyšší odborné školy nastudovala a dodává: „Děti postavám v pohádce pomáhaly přes různé překážky a svou veselou náladou a tleskáním naplnily třikrát celý sál.“ Dospělým divákům pak bylo určeno podvečerní představení NANOdivadla (Několik Asi Normálních Občanů). Jednalo se o autorské představení inscenace Soumrak světů Matěje Šefrny, rovněž učitele dramatické výchovy. Ten se také chopil režie, napsal scénář  i hudbu. „Jde o příběh krále, učitele, kováře a obyčejného muže, kterým se zhroutí svět a požádají o radu Kašpárka, o tom, jak vypadá svět, ve kterém se moci chopí Ruda s Fandou a začnou provozovat „demogracii,,“ vysvětluje podstatu představení jeho autor. Oslavu „Pajdáku“ si snad ani již nelze představit bez vystoupení smíšeného pěveckého sboru KOS. Z rukou zpěváků obdrželo vedení školy květiny jako poděkování za podporu, které se Kosákům dostává.

    Pedagogická škola Litomyšl je jedinou školou v republice, na které se po celých 110 let vzdělávají pedagogové. Po Praze a Brně se jedná o třetí nejstarší výchovné zařízení tohoto typu. Stávající ředitel školy Stanislav Leníček je v jejím čele již od roku 1993, v pozici zástupce školy je Olga Kusá dokonce o dva roky déle. To jsou statistická fakta, před kterými nelze jinak, než smeknout. Takováto profesní věrnost je již dnes spíše výjimkou.